Három csoportja létezik azoknak a dolgoknak, mellyel szemben csupán erős immunrendszerünk képes szembeszállni, hiszen támadást és veszélyt jelentenek szervezetünkre, hiszen betegség kialakulásának lehetőségét hordozzák magukban.
Ez a három csoport, a kórokozó baktériumok, a vírusok, valamint a saját magunk által előállított szintetikus anyagok. Természetesen, ezen kívül még ott van a szennyezett környezet, mely igen romboló hatással van szervezetünkre, ám ezt a szintetikus anyagokkal vesszük egy kalap alá, hiszen mi magunk okozzuk ezt is.
A szintetikus anyagokkal egy későbbi cikkben foglalkozunk, hiszen igen kiterjedt témakörről van szó. Ebben a cikkben főként a kórokozókra hívjuk fel a figyelmet.
Sok esetben előfordul, hogy nem tudjuk mi a különbség a baktériumok és a vírusok között, továbbá sok ember tévesen azt gondolja, hogy minden baktérium kórokozó.
Természetesen ez nem igaz, hiszen vannak baktériumok, melyek teljesen ártalmatlanok, valamint nagyon sok baktérium található az emberi szervezetben, melynek megléte igen fontos az életfunkciók ellátásához, főként az emésztés területén.
Amikor egy kórokozó baktérium megtámadja a testet, akkor az általában gyulladáshoz vezet. Nagyon sokféle kórokozó baktérium létezik, immunrendszer erősségétől függ, hogy képes-e a szervezet ellenállni, tehát felismerni és eltávolítani az adott baktériumot.
Amikor az immunrendszer nem elég erőteljes ahhoz, hogy saját maga oldja meg a helyzetet, akkor szükség van antibiotikumra, mely segít a baktériumok elpusztításában. Ennek a módszernek óriási előnye, hogy gond nélkül elpusztulnak a kórokozó baktériumok, viszont megvan az a hátránya, hogy az ártalmatlan, illetve a hasznos baktériumok nagy része is elpusztul, melyek megléte igen fontos abból a szempontból, hogy a szervezet működése zavartalan legyen.
A vírusok a másik nagy csoport, melyek támadást intézhetnek a szervezettel szemben. Rengeteg fajtája létezik a vírusoknak, és szinte minden esetben betegséget okoznak, melynek súlyossága függ a vírus fajtájától, valamint az immunrendszer erőteljességétől. Éppen ez az oka annak, hogy egyes fertőző betegségek némely embert jobban megviselnek, mint másokat, holott ugyanazokat a gyógymódokat alkalmazzák. Az immunrendszer felkészültsége nagymértékben befolyásolja azt, hogy a szervezet mennyire könnyen vagy nehezen küzd meg egy vírustámadással.
A vírusok paraziták, melyek nem képesek önálló életre, ezért támadják meg a szervezetet, hiszen számukra ez az egyetlen lehetőség a túlélésre.
A vírustámadás kicsit erőteljesebb a baktériumnál, mely a működéséből adódik. Egy vírus rátapad egy sejtre, azután befecskendezi az örökítőanyagát a sejt belsejébe. Miután az örökítőanyag bekerült a sejt belsejébe, már képes azt átkódolni, azután a sejt pontosan úgy működik, ahogy a vírus számára az a legkedvezőbb.
A sejt, akaratán kívül, le kell, hogy másolja a belsejében lévő vírust, majd azok többedmagukkal életképessé nevelődnek, azután szétrobbantják a sejtet, mely otthont adott nekik.
Erőteljes működési forma, és igen erős immunrendszer szükségeltetik ahhoz, hogy a szervezet képes legyen ellenük sikeresen megküzdeni.