Az immunrendszerről nagyon sok szó esik mostanában, nem véletlenül, hiszen meghatározó életfunkcióinkhoz elengedhetetlen normál működése. Ennek ellenére nagyon kevesen vannak tisztában azzal, pontosan mi is az immunrendszer.
Az immunrendszer nem egy szerv, vagy egy behatárolható terület a szervezetünkön belül, hanem szervek és bizonyos sejtek összességét jelöli, melyek összehangolt működése teszi lehetővé szervezetünk védekezőképességét.
Legismertebb szerveink, melyek az immunrendszer fontos részét képezik, a máj, a vese, a csontvelő, a nyirokcsomók, a lép, a mandulák. Ez a felsorolás nem meríti ki teljesen az immunrendszer összetevőit, hiszen ezeken kívül vannak különböző sejtek, melyek az egész szervezetben megtalálhatók, és az immunrendszer részét képezik.
Ebből láthatjuk, hogy valóban egy összehangolt rendszerről van szó, melyek egymás nélkül kevéssé képesek a tökéletes működésre.
Az immun vagy immunitás szó védekezést, védettséget, illetve védekezőképességet jelöl. Ebből láthatjuk, hogy mi az immunrendszer legfőbb feladata. Legfontosabb funkciója a szervezet megóvása.
A szervezet megóvása fontos feladat, hiszen nap, mint nap éri támadás szervezetünket, anélkül, hogy ezt észrevennénk. Pontosan ezért nem vesszük észre, mert az immunrendszer különböző szervei és sejtjei gondoskodnak arról, hogy ezek a támadások észrevétlenül el legyenek hárítva, megóvva ezzel a létfontosságú szerveket, hogy azok zökkenőmentesen képesek legyenek működni.
Érdemes megvizsgálni, hogy mik azok „dolgok”, melyek megtámadhatják szervezetünket, és hogyan védekezünk ellenük, valamint mik történhetnek, ha a védekezés nem megfelelő mértékű vagy minőségű.
Az immunrendszer úgy van felépítve, hogy a szervezetbe jutó idegen anyagokat felismerje, majd azokat semlegesítse, illetve eltávolítsa a szervezetből. Amennyiben minden megfelelően működik, akkor ez a folyamat szinte észrevétlen marad a számunkra, hiszen nap, mint nap sokszor megtörténik, mindemellett a többi szerv működése zavartalanul folyik tovább.
Akkor beszélhetünk gyenge vagy legyengült immunrendszerről, amikor a felismerés folyamata zavart mutat, tehát a bejutott veszélytelen anyagot veszélyesnek minősíti a rendszer és túlreagálja, vagy az ellentéte, ha a veszélyes anyagot nem ismeri fel és nem távolítja el azt.
Mindkét eset igen kellemetlen a szervezet részére, mert vagy betegség jeleit tapasztaljuk, amikor az nem helyénvaló, vagy ha nem kerül felismerésre a veszélyes anyag, akkor az valóban beteggé teszi a szervezetet.
Ezek a veszélyes anyagok sokrétűek lehetnek, szinte lehetetlen felsorolni mindet, valamint annak lehetősége, hogy veszélytelen anyagot túlreagál az immunrendszer, szinte végtelen lehetőségeket vet fel.
Lehetetlen mindegyiket ismerni és tisztában lenni a tulajdonságaival, ezért a védekezés legegyszerűbb módja, ha gondoskodunk immunrendszerünk megfelelő működéséről, ezzel biztosíthatjuk szervezetünk zavartalan működését.